^Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zespół Allegro

Program Erasmus+

Zielona Pracownia

Program "Laboratoria Przyszłości"

z24W czwartek 3 stycznia 2019 roku chętni uczniowie naszej szkoły z klasy 5, 6, 7 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum wraz z panią Marią Zgolak i Magdaleną Balicką pojechali do RODN "WOM" w Bielsku-Białej aby uczestniczyć w kolejnym Spotkaniu z Ciekawą Matematyką. Tym razem tematyka spotkania dotyczyła fraktali. Pani Magdalena Glac, która była jedną z osób przygotowujących to spotkanie, przedstawiała przykłady obiektów fraktalnych w przyrodzie, opowiedziała o zastosowaniu fraktali we wzornictwie, grafice komputerowej i radiotelekomunikacji. 

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się, że prawie każdy z nas nosi przy sobie fraktal, jest on bowiem bardzo ważną częścią telefonu komórkowego. Ze względu na szczególne właściwości fraktali w radiotelekomunikacji anteny telefonów komórkowych mają kształt fraktala - dywanu Sierpińskiego.

Uczniowie poznali niesamowite, fraktalne kształty w matematyce, takie jak zbiór Cantora, krzywa Kocha czy trójkąt Sierpińskiego. Na tych przykładach uczniowie mogli zrozumieć, co to jest iteracja i na czym polega ważna cecha fraktali - samopodobieństwo.
Nawiązując do trójkąta Sierpińskiego pani dr Agnieszka Herma przedstawiła kilka faktów z życia i działalności naukowej Wacława Sierpińskiego. Jako ciekawostkę podała informację, że w uznaniu jego zasług w 1970 r. decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej nazwiskiem tego polskiego matematyka został nazwany jeden z kraterów na powierzchni Księżyca.
Część teoretyczną podsumowaliśmy inspirującą myślą, że "matematyka jest jedyną drogą ku zrozumieniu złożoności przyrody".
W drugiej części pani Katarzyna Parcia zaprezentowała sposób kodowania trójkąta Sierpińskiego za pomocą trzech liter L, R i U (według pomysłu opracowanego i udostępnionego nam przez PTM). Uczestnicy wykonali ćwiczenia dotyczące kodowania oraz rozkodowania fraktali, z którymi wyśmienicie sobie poradzili. Na koniec utworzyli trzecią iterację „żywego” trójkąt Sierpińskiego, którą można zobaczyć na zdjęciach ze spotkania.

Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką
Spotkanie z cie...
Spotkanie z ciekawą matematyką Spotkanie z ciekawą matematyką

Laboratoria Przyszłości
Program "Erasmus+"
Zielona Pracownia